Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Internasjonalt

Forskjellsbehandler Skavlan politikere?

Jeg vil hevde at Skavlan, i intervjuet med Åkesson, i større grad viste frem sine antipatier enn han har gjort under andre intervjuer, skriver Eirik Løkke i et svar til Hans Petter Sjøli i VG.

Eirik Løkke

Publisert: 12. april 2015

Av Eirik Løkke, rådgiver i Civita

I VG 1. april avlegger debattansvarlig Hans Petter Sjøli tankesmien Civita en kort visitt i forbindelse med undertegnedes opptreden i Dagsnytt 18 (30/3.)

Sjøli er overrasket over at Skavlans intervju med lederen i Sverigedemokraterna (SD), Jimmie Åkesson, ender med «småslapp» mediekritikk. Faktisk er begrepet småslapt ikke helt upresist, selv om jeg ville foretrukket å bruke uttrykket «forsiktig kritikk», i motsetning til den voldsomme kritikken som er kommet fra deler av ytre høyre, og som jeg mener det ikke er dekning for.

Jeg er helt enig med Sjøli i at SDs leder bør møtes med tøffe spørsmål. Mitt anliggende var å spørre hvorvidt Skavlan forskjellsbehandler politikere på en uheldig måte. Det spørsmålet er det ikke noe opplagt svar på, og støttespillerne har naturligvis rett i at Skavlan ved tidligere anledninger har stilt gode, kritiske spørsmål også til f.eks. Gerd-Liv Valla, Kristin Krohn Devold, Håkan Juholt m.fl.

Jeg vil likevel hevde at Skavlan, i intervjuet med Åkesson, i større grad viste frem sine antipatier enn han har gjort under andre intervjuer. Ett eksempel er Gudrun Schyman, som deltok i Skavlan for noen år siden, som leder for Feministiskt Initiativ. Et enkelt googlesøk viser at Schyman er en meget kontroversiell politiker, med svært spesielle oppfatninger. Blant annet har hun uttalt at kvinner i Sverige er like undertrykt som de er i Afghanistan, men likevel vartet Skavlan opp med koseprat, uten å stille kritiske spørsmål.

Til slutt en kort merknad om Civita. Kollega i Civita, Paul Joakim Sandøy, har nøyaktig den samme tilnærming som Sjøli har og uttalte blant annet til NRK Dagsnytt at Fredrik Skavlan oftere burde benytte seg av hardtslående, kritiske intervjuer, og han berømmet, i tidsskriftet Minerva, intervjuet med Jimmie Åkesson. I så måte kunne man like gjerne sagt at tankesmien Civita leverer en positiv kritikk av Skavlan.

Det er altså delte meninger i Civita, slik det også er i redaksjonene og formodentlig også i Kringkastingsrådet. Men når det er sagt: Jeg er ikke spesielt uenig hverken med Sandøy eller Sjøli, og jeg ser gjerne at Skavlan finner frem revolverjournalisten i seg, men da bør han være ekstra nøye med å behandle partiledere sånn noenlunde likt.

Innlegget er på trykk i VG 12.4.15.

Publisert: 19. desember 2023
Debatten om debatten Sverigedemokraterna
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Paris
Eirik Løkke

Vil populismen definere Europa i vårt århundre?

Populister spiller på misnøye, overdriver og skaper polarisering. Men andre politikere glemmer ofte at populistene har mye rett, især om innvandring.
DemokratiPopulisme
Russland
Bård Larsen

Seiersdagen og løgnens imperium

Russlands krig mot Ukraina handler ikke bare om territorium og geopolitikk, men om kontroll over historien. Fra Stalin til Putin går det en ubrutt linje av propaganda, historisk falskneri og systematisk utslettelse av minner, mennesker og skyld. Kampen om fortiden er også kampen om makten.
InternasjonaltPolitikk og samfunn
Fogh Rasmussen
Skjalg Stokke Hougen

Kunsten å temme rovdyr

Anders Fogh Rasmussen ønsker seg en demokratisk allianse som kan fryse ut rovdyrene på verdensscenen. Det er ingen dum idé.
Politikk og samfunnInternasjonalt
Keir Starmer
Kjetil Wiedswang

Storbritannia etter Starmer

Få tror Storbritannias statsminister, Keir Starmer, overlever i jobben til neste valg. En erstatter vil neppe redde partiet.
Internasjonalt
USA valg
Eirik Løkke

Når politikere plukker velgerne

Et av symptomene på landets demokratiske utfordring er fenomenet hvor politikerne plukker velgerne, fremfor vice versa.
DemokratiUSA
Svalbard
Mats A. Skogheim Kirkebirkeland

Når den siste gruven stenger – hva skjer med norsk suverenitet på Svalbard?

Over tid kan fravær av gruveaktivitet på Svalbard svekke Norges reelle posisjon, selv om den formelle juridiske retten består.
UtenrikspolitikkPolitikk og samfunnForsvar og sikkerhet

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo