Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Skolepolitikk

Gir konkurranse fra private økt kvalitet i den offentlige skolen?

Dag Ekelberg

Publisert: 2. juni 2005

I en fersk meningsmåling MMI har utført for CIVITA fremgår det at nærmere halvparten av befolkningen tror konkurranse fra private skoler vil gi økt kvalitet i den offentlige skolen.

45 prosent av befolkningen er helt eller delvis enig i at fri konkurranse om elevene mellom offentlige og private skoler vil gjøre kvaliteten på den offentlige skolen bedre enn i dag. 47 prosent er helt eller delvis uenig. (Feilmargin +/- 2-3 pst).

Som ventet er det regjeringspartienes velgere som har størst tro på en positiv effekt av konkurranse. Mindre forutsigbart var det at hele 27 pst av Sosialistisk Venstrepartis velgere tror på kvalitetsheving som følge av konkurranse. Partiet markerer seg kraftig i skolepolitikken og er det partiet som ellers advarer sterkest mot ”konkurransesamfunnet” og private alternativer.

Blant Arbeiderpartiets velgere mener 29 pst at konkurranse fra private gjør offentlig skole bedre.

På de fleste områder i samfunnet er konkurranse en drivkraft som stimulerer til utvikling av nye produkter, kontinuerlige forbedringer, bedre ressursbruk og nytenkning. Konkurranse gir incentiver til ekstrainnsats, eller innsats i det hele tatt. Hva betyr dette for skolen? Det er gjort en rekke studier i andre land av effekten av konkurranse fra private skoler på kvaliteten i det samlede skoletilbudet. Årsakssammenhengene kan være vanskelige å klarlegge i slike undersøkelser så det er umulig å si noe bastant. Men, et flertall av amerikanske undersøkelser på områder viser at offentlige skoler har måttet skjerpe seg som følge av konkurranse fra privatskoler. Flere svenske undersøkelser viser også at det er grunnlag for å hevde at konkurranse fra privatdrevne skoler bidrar til at den kommunale skolen blir bedre.

Ta kontakt med Dag Ekelberg ([email protected]) dersom du har spørsmål vedrørende MMI- undersøkelsen eller andre undersøkelser om friskoler og kvalitet.

Publisert: 3. november 2022
Friskoler Skole Utdanning
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Goal
Jan Erik Grindheim

Skotet som gjekk i mål

SkolepolitikkUtdanning og forskning
ol sport
Eirik Løkke

Det er ikke viktig for Norge å vinne mange OL-gull

Hadde Norge prestert like dårlig i OL som på internasjonale tester i skolen, ville det blitt ramaskrik og krav om endring. Hvorfor bryr ikke flere seg om elevenes prestasjoner?
Utdanning og forskning
prøve test skole
Mats A. Skogheim Kirkebirkeland

En skandale uten konsekvenser?

Mens NAV-sjefens avgang skapte politisk storm, fikk en alvorlig feil i Udirs statistikkforvaltning langt mindre oppmerksomhet. Feilberegninger i nasjonale prøver kan ha påvirket elever, forskning og utdanningspolitikk i flere år – uten at noen har tatt ansvar.
SkolepolitikkUtdanning og forskning
Eldrehjem EU
Per Christiansen

EØS, anbud og ideelle organisasjoner

BREV nr. 97

Høyesterett har tatt stilling til spørsmålet om Oslo kommune kunne reservere en anbudskonkurranse for ideelle organisasjoner, selv om det fantes andre private tjenesteytere som kunne levere. Et hovedspørsmål var om en slik begrensning av konkurransen kunne forsvares etter EØS-retten.
Private i velferdenEU og EØSNæringspolitikk
skole, disiplin, mer autoritet, lærere, ledelse, klasserom, tydelige krav, grunnleggende ferdigheter
Kristin Clemet

Skurdal og skolen

Skurdal tar feil når hun påstår at elevenes ferdigheter de siste 20 år omtrent bare har gått nedover.
SkolepolitikkUtdanning og forskning
Eldreomsorg, sykehus, sykeseng, pleie, omsorg, velferd, velferdsstat, eldrereform, sykehjemsplass
Aslak Versto Storsletten

Norske velferdstjenester er ikke organisert som et åpent marked

Norske velferdstjenester er et resultat av politisk finansiering, styring og regulering.
VelferdsstatenPrivate i velferden

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo