Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
TikTok, mobil, hånd
pixabay.com
Internasjonalt

Bør det innføres et forbud mot Tiktok?

Et forbud mot Tiktok bør være en del av en større diskusjon om hvordan Vesten skal forholde seg til Kina.

Eirik Løkke

Publisert: 23. mars 2024

Den kinesiske giganten Tiktok møter motstand i Vesten. I løpet av noen år er Tiktok blitt det fremste sosiale mediet blant unge. Millioner av videosnutter deles hver dag. Tiktok er blitt så dominerende i USA at panikken har inntatt politikerne. 

I et sjeldent tilfelle av tverrpolitisk enighet stemte et overveldende flertall i Representantenes hus for å forby den populære appen. Dersom Senatet også stemmer for forbud, har president Joe Biden sagt at han vil undertegne lovgivning som forbyr appen. Ola Svenneby, leder i Unge Høyre, har foreslått at Norge gjør det samme. Aftenpostens kommentator Joacim Lund har i en kommentar (16. mars) argumentert mot et forbud.

Terskelen må være høy

Så hva bør gjøres?

Det er uten tvil negative sider ved Tiktok. For det første er det grunn til å tro at Tiktoks forretningsmodell er særlig utfordrende for unge, ettersom det bidrar til å ødelegge konsentrasjonsevnen. 

For det andre har Tiktok formidlet kinesisk propaganda i stor skala over tid. 

Og for det tredje har plattformen inneholdt store mengder ekstremisme. Og selv om sistnevnte poeng også gjelder andre store plattformer (Meta og Youtube), så er dette forhold som er særlig ille hos Tiktok.

Men vi kan ikke forby alt vi ikke liker, eller alt som er skadelig. Jeg mener at de ovennevnte forhold ikke er gode nok grunner til forbud. En positiv side ved Tiktok er at plattformen innebærer sårt tiltrengt konkurranse i en industri som forsøkes monopolisert av «Big Tech»-selskaper. 

I tillegg er ytringsfriheten fundamental i liberale demokratier, noe som gjør at terskelen for forbud bør være høy.

Utgjør en betydelig sikkerhetsrisiko

Når det like fullt kan være en god idé å forby Tiktok, skyldes det sikkerhetspolitiske hensyn. Tiktok eies av Beijing-baserte ByteDance, og kinesiske selskaper er underlagt den kinesiske staten på en helt annen måte enn globale vestlige selskaper.

Skillet mellom privat og offentlig samt rettsstatsprinsipper som det amerikanske samfunnet er styrt etter, eksisterer ikke i Kina. Selv om vi ikke har bevis eller indikasjoner på at Tiktok på utilbørlig vis har delt data, så vil eierskapet i seg selv utgjøre en fundamental sikkerhetspolitisk risiko for Vesten overfor Kina. 

Selvsagt er det en fare for at forbudspolitikk kun blir av symbolsk betydning, all den tid det er mange apper og utstyr med kobling til Kina, som utgjør en mulig risiko. 

I så måte mener jeg det er fornuftig å forby Tiktok, men samtidig bør et forbud være en del av en større diskusjon om hvordan Vesten skal forholde seg til den kinesiske utfordringen.

Innlegget er publisert i Aftenposten 21.3.2024.

Publisert: 21. mars 2024
Kina TikTok
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Brexit EU Storbritannia
Kjetil Wiedswang

Den tunge veien tilbake

Ti år etter at Storbritannia stemte for å forlate EU, mener velgerne at det var en dårlig idé. Labour-regjeringens beste håp om å vinne neste valg er å love omkamp. Men det ligger et hopetall av snublesteiner i veien.
InternasjonaltEU og EØS
EU vegg mur
Kjetil Wiedswang

Hva britene fikk – og hva de tapte

Ti år etter at britene stemte for å forlate EU, krangler de stadig om effekten brexit har hatt på samfunn og økonomi. Velgernes dom er til gjengjeld klar: Et klart flertall mener brexit var en fiasko. Over halvparten mener landet bør søke medlemskap på ny.
InternasjonaltEU og EØS
Kina, hender, menneskerettigheter
Torben Bjørke-Henriksen

Arild Asnes, 2026

Er Erik Solheim vår tids svar på søttitallets Kina-entusiaster?
DemokratiTotalitære og autoritære regimer
Brexit
Kjetil Wiedswang

Britenes nei til EU sjokkerte – og varslet en ny tid

For 10 år siden, i juni 2016, stemte 52 prosent av britiske velgere for at landet skulle forlate EU. Resultatet sjokkerte både på EU-motstandere og tilhengere. Hva var det som skjedde?
InternasjonaltEU og EØS
Donald Trump
Eirik Løkke

Donald Trumps politiske selvskading kan ødelegge valget for republikanerne

Den 3. november går amerikanerne til urnene for å velge USAs 120. kongress. Valgresultatet kan bli en katastrofe for det republikanske partiet, og det er lite som tyder på at Donald Trump bryr seg veldig.
USA
Donald Trump
Eirik Løkke

Bryr Trump seg om mellomvalget?

Et tilbakevendende problem med atferden til Donald Trump er hvordan vi skal forstå den.
USA

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo