Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Velferdsstaten

Kunnskapsløst fra Raymond Johansen om private barnehager

Foreldre er mer fornøyd med innholdet i de private barnehagene enn i de kommunale, ikke bare med lokalene, skriver Anne Siri Koksrud Bekkelund.

Anne Siri Koksrud Bekkelund

Publisert: 18. april 2019

Foreldre er mer fornøyd med innholdet i de private barnehagene enn i de kommunale, ikke bare med lokalene.

I politisk kvarter 12. april kunne vi høre Raymond Johansen påstå at det at foreldre er mest fornøyd med private barnehager, er «veldig knyttet til bygningsmassen».

Det er direkte feil.

I Difis innbyggerundersøkelse for 2017, i den såkalte brukerdelen, er foreldre med barn i barnehage spurt om hvor fornøyd de er med en rekke aspekter i de private barnehagene. Generelt er folk svært fornøyd med barnehagen, enten den er kommunal eller privat. Men de private barnehagene skårer i snitt gjennomgående bedre enn de kommunale på nær sagt alle spørsmål. Det handler langt fra bare om lokalene.

Blant områdene hvor foreldrene gir de private barnehagene høyere skår, er for eksempel hvor fornøyde de er med de ansattes evne til å fremme barnets sosiale og faglige utvikling, hvor trygt barnet er, det sosiale miljøet i barnehagen, antall barn per ansatt, og barnehagens bruk av vikarer (stabilitet i personalet). Det siste er blant spørsmålene der forskjellene mellom private og offentlige er størst. Dette kan selvsagt sees i sammenheng med at private aktører generelt har klart lavere sykefravær enn de offentlige — til glede for både barna, de ansatte og oss skattebetalere.

Det er klart det finnes eksempler på barnehager som ikke leverer god nok kvalitet, eller som tjener for mye. Det er viktig at konkurransen fungerer, slik at dårlige barnehager konkurreres ut og de gode barnehagene vinner frem. I dag er kvalitetsforskjellene mellom barnehager for store, men det gjelder etter alt å dømme både de kommunale og de private.

For å sikre at konkurransen fungerer, er det viktig med tilstrekkelig kapasitet. Først da blir valgfriheten reell. Videre må kommunen sørge for grundig, åpen, lettfattelig og sammenlignbar informasjon om kvalitet i tilbudet.

Raymond Johansen og Arbeiderpartiet har de siste årene tatt et langt steg mot venstre, og fjernet seg fra sin tidligere pragmatisme i spørsmålet om hvem som skal få bidra til bedre velferdstjenester. De har tatt et klart standpunkt imot private aktører, uavhengig av hvilken kvalitet de bidrar med. Det må være lov, selv om det ikke virker særlig fornuftig.

Men byrådslederen får nesten være ærlig om at hans standpunkt er ideologisk begrunnet, og ikke komme med åpenbart feilaktige påstander og generaliseringer om private aktører. Det tjener ingen på — aller minst barna, som fortjener barnehager av enda høyere kvalitet enn i dag.

Innlegget er publisert på Civitas hjemmeside 18.4.19.

Publisert: 11. august 2022
Barnehager Kommersielle aktører
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Hege MoenMathilde Fasting

Politikerne må vise at de tør og kan utfordre velferdssystemet

Tiden er inne for å utforske nye løsninger som kan effektivisere og forenkle tungrodde og kompliserte Nav-regelverk, bekjempe utilsiktede fattigdomsfeller i systemene, parallelt med at man trygger folk økonomisk.
VelferdsstatenØkonomi og velferd
sykdom
Eirik Løkke

Kutt i sykelønn er overmodent 

Kutt i sykelønnen er en ordning man kan spare mye penger på uten at det medfører store sosiale konsekvenser. At du knapt har en eneste politiker som argumenterer for dette på Stortinget, illustrerer at vi har en sykdom i norsk politikk.
VelferdsstatenVelferdstjenester
barnehage, barnehagepolitikk, perler, plastikkperler, aktivitet, barn, barnehagebarn
Aslak Versto Storsletten

Den samfunnsøkonomiske nytten av gratis barnehage er negativ

Arbeidsgruppen som har utredet gratis barnehage, argumenterer egentlig best for hvorfor gratis barnehage er en dårlig idé.
VelferdsstatenVelferdstjenester
trygder
Mathilde FastingHege Moen

Målrettet støtte

Kan en ny velferdsmodell gi målrettet inntektsløft til de som trenger det, som dagens lønnsforhandlinger ikke synes å klare?
VelferdsstatenVelferdstjenester
NAV, arbeid, trygdeordninger, uføre, NAV-systemet
Hege MoenMathilde Fasting

Høringssvar fra Hege Moen og Mathilde Fasting

VelferdsstatenInnvandring og integreringArbeid og sysselsetting
Eldre rullestol omsorg helse
Steinar Juel

Eldrebølgen – overdrevne krisescenarier?

Det er ikke helt lett å forstå hva som er strategien for håndteringen av den voksende eldre befolkningen.
VelferdsstatenVelferdsstatens bærekraft

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo