Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Skatt og avgifter

Slappe tanker fra Brox

Brox mener ellers at vi «seiler under falskt flagg» når vi kaller oss «konservative». Dette er selvsagt ikke så viktig, men Civita er en liberal tankesmie.

Kristin Clemet

Publisert: 31. mai 2020

I Klassekampen 26. mai etterlyser Ottar Brox «bedre tanker» fra Civita. Han mener at vi argumenterer dårlig «på datamaskinene og frokostmøtene» våre. Jeg tillater meg å returnere komplimentet. Jeg tror Brox kan være tjent med å tenke litt mer, besøke noen frokostmøter og lære seg å bruke Google-funksjonen på datamaskinen sin før han skriver.

Han har i grunnen bare én konkret anklage mot Civita, og det er at vi sier «bort med arveavgift, formues- og eiendomsskatt!» – visstnok fordi vi syns at norske millionærer ikke kan bli milliardærer fort nok. Men Brox tar feil.

De i Civita som har utredet og skrevet om skatt, mener ikke det Brox påstår at de mener. De foreslår å fjerne formuesskatten på næringskapital; å bruke kontinuitetsprinsippet fremfor diskontinuitetsprinsippet når arv skal beskattes, og dermed beskatte hele den opptjente historiske gevinsten og å innføre en form for økt beskatning av privat eiendom. Et viktig poeng med forslagene er å bidra til å gjøre det relativt mer attraktivt å investere i næringsvirksomhet og bedrifter og relativt mindre attraktivt å investere i hytter og hus.

Å beskatte privat eiendom kan skje på mange måter. Villeman Vinje foreslo omfattende endringer i utredningene «Skattereform for arbeid og økt velstand» i 2011 og «Norsk skattereform» i 2016. Denne og mange andre publikasjoner som begrunner mine medarbeideres skatteforslag, kan finnes på hjemmesiden vår.

Hva poenget med Brox’ artikkel ellers er, er ikke så lett å forstå. Men det kan virke som om han mener at vi i Civita ikke greier å tenke klart om hva som skal til for at markedsøkonomien (eller kapitalismen) skal fungere godt og komme flest mulig til gode – og hvordan den kan virke dysfunksjonelt og bare komme noen få til gode. Men jeg kan love at det og har vært et stort og viktig tema for flere av mine kolleger i Civita, blant annet i kjølvannet av finanskrisen.

Brox mener ellers at vi «seiler under falskt flagg» når vi kaller oss «konservative». Dette er selvsagt ikke så viktig, men Civita er en liberal tankesmie.

Innlegget er på trykk i Klassekampen 29.5.20.

Publisert: 11. januar 2023
Skatt
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

kontor arbeid
Mats A. Skogheim Kirkebirkeland

De med høy inntekt responderer mer på skatteendringer

Lavere effektivitetstap kan også bidra til økt verdiskaping og høyere skatteinntekter, som igjen kan brukes til omfordeling.
Skatt og avgifter
vekst
Mathilde Fasting

Mer vekst og mer skatt etter avskaffelse av arveavgiften

Forskningen fra Sverige viser at det blir mer verdiskaping, større skatteinnbetalinger og mer vekst og lønnsomhet uten arveavgift.
Skatt og avgifter
Tannlege, tannhelse, tannpleie, tann, tannbehandling, universell tannhelsetjeneste, tannhelsetjeneste, velferdstjenester, helse, skattefinansiert
Mats A. Skogheim Kirkebirkeland

Bør de med høyest lønn jobbe mindre?

Den norske skattedebatten har i stor grad handlet om høy eierbeskatning. Men effekten av en høy marginalskatt for de med høyest inntekt diskuteres sjelden.
Økonomi og velferdSkatt og avgifter
Kristin Clemet

Hvorfor er vi så uenige om formuesskatten?

Mange er lei av debatten om formuesskatten, og det er forståelig. Men den kommer til å blusse opp igjen.
FormuesskattSkatt og avgifter
Mathilde Fasting

Den vonde historien om norsk formuesskatt

Sosialdemokratene har kastet en brannfakkel inn i den danske valgkampen ved å foreslå å gjeninnføre en formuesskatt. Det kan fort vise seg å koste mer enn det smaker. 
FormuesskattSkatt og avgifter
penger skatt ulikhet
Mathilde Fasting

Formuesskatt i Danmark?

Sosialdemokratene i Danmark ønsker å innføre formuesskatt. Det er en dårlig idé.
FormuesskattInternasjonalt

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo