Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
liste
Ideer

Dessverre, Kalle, du står ikke på noen liste hos Civita

For den eksisterer ikke.

Steinar Juel

Publisert: 27. oktober 2022

Professor emeritus Kalle Moene hevder i en kronikk om grunnrente 22. oktober at alle økonomer som gjennom historien har argumentert med at grunnrenten bør finansiere grunninntekt til de mange og ikke gå til de rike og mektige, ville havnet på Civitas liste over mistenkelig økonomer.

Moene mener selv at han står på listen i dag og tar det som en ære.

Dessverre må jeg skuffe ham.

Kalle Moenes kronikk, med sitt historiske perspektiv på grunnrenten, synes jeg var god. Jeg er i all hovedsak enig i det han skriver og mener det er riktig å skattlegge grunnrente. Jeg er også enig i at vi bør dele de svært høye inntektene vi nå får på grunn av ekstreme gasspriser, med andre enn oss selv.

Det må gå an å ha ulike vurderinger av når grunnrente gjør seg gjeldende, av hvordan skattene utformes og av om de er godt forberedt og utredet, uten å bli tatt til inntekt for å være mot grunnrenteskatt.

Moene har ikke den ære av å stå på Civitas liste over mistenkelige økonomer. Han kan heller ikke komme på listen, for den eksisterer ikke. Man kan bare undres over hvor han har ideen om en slik liste fra. Det kan være basert på flashback tilbake til 1970-tallet, da vi begge var studenter ved Universitetet i Oslo, og ml-bevegelsen, som Moene sympatiserte med da, opererte med lister over «klassefiender».

Selv om jeg har hatt heftige diskusjoner med Kalle Moene, er det mye han og jeg er enige om, og jeg har i foredrag brukt forskningsarbeider som han står bak. Istedenfor å listeføre personer som mistenkelige, hører jeg (og andre i Civita) på argumenter og vurderer dem i hver enkelt sak.

Innlegget er publisert i Dagens Næringsliv 25.10.2022.

Publisert: 27. oktober 2022
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

kristendom kors
Lars Fr. H. Svendsen

Hvorfor jeg ikke er kristenkonservativ

Kristenkonservatismen har et påfallende selektivt forhold til frihet.
IdeerKonservatisme
MacIntyre
Eilev HegstadMorten Magelssen

Alasdair MacIntyres moralfilosofi – et korrektiv til dagens etikkundervisning?

På skolen lærer man om plikt-, dyds- og konsekvensetikk. Det er naturlig, og alle som skal lære etikk må begynne et sted. Men måten de etiske teoriene fremstilles på kan også gi opphav til misforståelser.
IdeerPolitisk filosofi
Jesus kristendom
Kjetil Wiedswang

Kamerat Jesus vender tilbake

To av Rødts stortingsrepresentanter har lansert en guide til Bibelen. De har problemer med noen korsveier.
IdeerSosialisme og sosialdemokrati
AI forsvare demokratiet
Skjalg Stokke HougenTorkel BrekkeMathilde Fasting

Kampen om fremtiden er aldri tapt

I en tid hvor fokuset er på sikkerhet og beredskap, må vi ikke glemme hvilke verdier Vesten er bygget på.
IdeerInternasjonaltPolitikk og samfunn
Kirke kristendom
Bård Larsen

Autoritære og giftige uttrykk ses på som forankret i gudstro og frelse

Kristendommen har tradisjonelt vært bærer av sterke etiske idealer knyttet til nestekjærlighet, menneskeverd og omsorg for de svakeste. Når troen i stedet brukes som et frikort for å forsvare undertrykkelse, vold eller diskriminering, beveger man seg da ikke bort fra troen?
IdeerInternasjonaltPolitikk og samfunn

Nytt Civita-notat: Markedet løser aprilsnarrproblemet

Civita lanserer i dag notatet «Desinformasjon og markedskorrigering: Hvorfor regulering av aprilsnarr er unødvendig og skadelig».
Ideer

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo