Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Norsk politikk

Civita og regjeringen Solberg

Kristin Clemet

Publisert: 23. februar 2019

Kato Nykvist har i Nationen 20. februar en kommentar om Civitas rolle i norsk offentlighet. Hvorvidt Nykvists analyse treffer, bør kanskje andre vurdere, men på noen punkter tar Nykvist feil. Han påstår for eksempel at det er «vanskelig å finne kritikk av regjeringen i Civitas omfangsrike produksjon av meninger og analyser.»

Å finne kritikk av regjeringen, eller de borgerlige partiene, fra personer som er ansatt i Civita, er alt annet enn vanskelig, hvis man ser på det Nykvist omtaler som vår «omfangsrike produksjon av meninger og analyser.» Nykvist mener for eksempel at det er påfallende at vi ikke har kritisert Solberg-regjeringen for «budsjettriks» for å finansiere en fregatt og deler av regjeringskvartalet, men det er ikke riktig. Flere personer i Civita har uttrykt kritikk av dette i sosiale medier, og ingen har støttet forslaget. Samme dag som Nykvists artikkel sto på trykk i Nationen, har en av mine kolleger et kritisk innlegg i DN om temaet, samtidig som vi lanserer et eget Civita-notat om saken.

Jeg kunne ramset opp all den kritikken vi har kommet med når det gjelder manglende reformer for mer frihet og ansvar for individer, familien og sivilsamfunnet fra den sittende regjeringen og de fire borgerlige partiene. Eller jeg kunne nevnt kollegers kritikk av den retorikken enkelte regjeringsmedlemmer har brukt, eller mangelen på god nok klimapolitikk.

Men siden det er den økonomiske politikken Nykvist selv nevner, kan jeg konsentrere meg om dette. For også her tar han feil. Nykvist kan ikke ha fått med seg noe av det vi har utgitt og ment om handlingsregelen, statsbudsjettutfordringer eller perspektivmeldingen. Min kollega Haakon Riekeles har skrevet et av de mest leste Civita-notatene noensinne. Det handler om hvordan vi kan redusere statens utgifter. Samme Riekeles har i tillegg til Anne Siri Koksrud Bekkelund vært skribenter hos «Internrevisjonen» i Aftenposten, som helt eksplisitt handler om å kritisere dagens regjering og borgerlig politikk.

Det er naturlig å forvente at en ikke-sosialistisk regjering begrenser veksten i offentlige utgifter, og unngår å finansiere  relativt små skattelettelser og høy vekst i offentlige utgifter med oljepenger. Dette er kritisert av flere medarbeidere i Civita, og det finnes også eksempler på at overdreven kritikk av dette har blitt korrigert. Likevel: mangelen på budsjettdisiplin har jeg personlig kritisert for å være både uansvarlig og lite bærekraftig.

Nykvist tar altså feil, men han er hjertelig velkommen til å ta kontakt med oss i Civita, dersom han vil vite mer om oss og virksomheten vår, og lese noen av de notatene og rapportene vi publiserer.

Innlegget var publisert i Nationen torsdag 21. februar 2019.

Utgiftssjokk kan håndteres

Publisert: 28. februar 2023
Solberg-regjeringen Civita
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Independence day, usa, 4th of July, statue of Liberty, american flag
Eirik Løkke

En hyllest til Amerikas Forente Stater

Uavhengighetserklæringens betydning for historien og menneskelig frihet er vanskelig å overvurdere. Det er i så måte all grunn til å feire den amerikanske revolusjonens 250-årsdag.
USA
Kart med mange nåler, bistand, prioritering, prioriteringer, norsk bistand, interesseorganisasjoner, insentiver, bistandsorganisasjoner, utviklingspolitikk, bistandspolitikk
Torben Bjørke-Henriksen

Flere må utfordre bistandslauget

Takk til Strømmestiftelsen og Caritas for gode svar i debatten etter utviklingsministerens uttalelser om at ingen bistandsorganisasjoner vil foreslå kutt. Nå bør flere organisasjoner bruke åpningen – og utfordre hverandre i bistandslauget.
SivilsamfunnetBistand og utvikling
Bistandskutt, effektiv bistand, bistand, verden, omfordeling, prioritering, effektivitet,
Torben Bjørke-Henriksen

Bistandsorganisasjonene tier når det teller

Utviklingsministeren ba norske bistandsorganisasjoner si hva de vil kutte. Svaret viste en sektor som vet hva som ikke virker, men som velger taushet fremfor å si det høyt.
SivilsamfunnetBistand og utvikling
Sivilsamfunn, borgerlig, idrett, tros- og livssynssamfunn, frivillighet, frivillige aktører, sivilsamfunnet, hender, fotball, stå sammen, inkludering
Skjalg Stokke Hougen

Tapermentalitet fra Minerva

Vi nøyer oss ikke med godt nok. La oss drømme litt.
Politikk og samfunnSivilsamfunnet
Skjalg Stokke Hougen

Vi trenger en ny maktutredning

En maktutredning vil ha to viktige funksjoner: Den vil fortelle oss om tilstanden i det norske demokratiet og være et felles demokratisk opplysningsprosjekt.
Politikk og samfunnDemokrati og rettigheter
Sylvi Listhaug Frp
Eirik Løkke

Har vi en høyreside i Norge?

Norsk høyreside elsker staten mer enn den tør innrømme.
Norsk politikkFinanspolitikk og offentlige utgifter

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo