Den 17. januar skrev jeg i DN om hvor mangelfull reklamasjonsrett vi som forbrukere har på bøker. Er det vesentlige feil i en sakprosabok, kan vi ikke uten videre kreve å få byttet den inn i en rettet versjon fra et senere opplag. Jeg sammenlignet det med de rettighetene vi har når en jakke vi kjøper har defekt glidelås. Normalt vil vi da kunne bytte den inn i en ny.
Skribent og forfatter Mikael Godø skriver i DN 28. januar at sammenligningen halter. Han mener at det er riktigere å sammenligne med biler som kalles inn for reparasjon når fabrikantene oppdager feil.
Mitt eksempel halter ikke. Butikken som solgte jakken kunne ha valgt å få den reparert, hvis det lønnet seg for dem. Den trenger ikke å bli sendt til Kina for at det skal bli gjort. Det er flust med folk i Norge som lever av å reparere klær. Som forbruker ville jeg også ha vært fornøyd med utskifting av glidelåsen.
Godø mener at reparasjon kan sammenlignes med det Kagge forlag gjør når de på sin hjemmeside legger ut korrigerte sider til Martin Bech Holtes bok «Alternativt statsbudsjett». Nei, overhodet ikke. Det blir som om butikken skulle sendt en ny glidelås i posten med beskjed om å fikse resten selv.
Det bør koste noe økonomisk for forfattere og forlag å gjøre slike feil. Da vil de skjerpe kvalitetssikringen.
Teksten er publisert i Dagens Næringsliv 30.1.26.





