Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Økonomiske systemer og modeller

Når fortellingen utkonkurrerer virkeligheten

Linn Stalsbergs påstand om at markeder forårsaker angst, uro og depresjoner er tvilsom.

Lars Peder Nordbakken

Publisert: 6. september 2020

I Morgenbladet 31. juli omtalte jeg Linn Stalsbergs bok Det er nok nå, og stilte noen kritiske spørsmål ved hennes påstand om at det norske samfunnet er dominert av en «nyliberal» kultur og mentalitet. Jeg mener også at hennes bruk av begrepet «nyliberalisme» både er utflytende, oppkonstruert og temmelig ubrukelig, og jeg har i flere sammenhenger begrunnet hvorfor jeg mener det.

Stalsberg ønsker tydeligvis ikke å forholde seg til kritikken, men gjentar i stedethvilke negative utviklingstrekk hun mener er «nyliberale», og hun klistrer samtidig denne merkelappen på Civita og meg, helt uten å vise noen interesse for hva vi selv mener at vi står for.

Hennes beskrivelse av samfunnsutviklingen er på viktige områder direkte feil og for øvrig totalt uten nyanser. Påstanden om en direkte korrelasjon mellom det hun beskriver som «nyliberale» utviklingstrekk og angst, uro og depresjon er i beste fall spekulativ.

Hun anklager meg fordi jeg ikke har skrevet om «markedets fortreffelighet». Men hadde Stalsberg vist noen seriøs interesse for Civita, ville hun visst at jeg har skrevet svært mye om markedsøkonomiens forutsetninger, egenskaper og begrensninger.

Jeg gjør det gjerne igjen, men synes kanskje det hadde vært mer nyttig om Stalsberg beskriver sin alternative verden og sitt foretrukne økonomiske system. Det vet vi nemlig svært lite om.

Innlegget er publisert hos Morgenbladet 4.9.20.

Publisert: 21. desember 2022
Markedsøkonomi
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

EU
Per Christiansen

EUs verdigrunnlag er rettslig prøvbart

BREV nr. 109

EUs verdigrunnlag følger av artikkel 2 i Traktaten om Den europeiske union. Regelen ses av flere som en politisk erklæring, uegnet for rettshåndhevelse. EU-domstolen deler ikke dette syn. At en dom om dette feller Ungarn for krenkelser av EU-retten under Fidesz’ regimet, er mer naturlig enn tilfeldig.
EU og EØS
kontor arbeid
Mats A. Skogheim Kirkebirkeland

De med høy inntekt responderer mer på skatteendringer

Lavere effektivitetstap kan også bidra til økt verdiskaping og høyere skatteinntekter, som igjen kan brukes til omfordeling.
Skatt og avgifter
Steinar Juel

Hva skal vi med sentralbanker?

Har sentralbanker verden rundt i alle år operert på en illusjon?
Pengepolitikk
uføre, unge, arbeid, rullestol
Per Christiansen

Ullevål sykehus-saken: Oslo tingrett kan komme i en vanskelig situasjon

Forvaltningsloven § 41 bygger på at en domstol kan vurdere om en feil beviselig ikke kan ha virket bestemmende for et vedtaks innhold. Det er ikke gode grunner for at EØS-retten skulle være strengere på dette punkt enn EU-retten.
RettsstatEU og EØS
vekst
Mathilde Fasting

Mer vekst og mer skatt etter avskaffelse av arveavgiften

Forskningen fra Sverige viser at det blir mer verdiskaping, større skatteinnbetalinger og mer vekst og lønnsomhet uten arveavgift.
Skatt og avgifter
Mathilde FastingHege Moen

Politikerne må vise at de tør og kan utfordre velferdssystemet

Tiden er inne for å utforske nye løsninger som kan effektivisere og forenkle tungrodde og kompliserte Nav-regelverk, bekjempe utilsiktede fattigdomsfeller i systemene, parallelt med at man trygger folk økonomisk.
VelferdsstatenØkonomi og velferd

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo