Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
Meld deg på nyhetsbrevet
Handel

Hvorfor skal vi eksportere mer?

Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Nils Kristian Sandtrøen drøfter i en kronikk i VG 13. juli flere sider den økonomiske utviklingen i Norge. Kronikken bærer preg av å være en valgkamptekst, og jeg skal ikke blande meg inn i valgkampen. Jeg finner det likevel nødvendig å kommentere to av de temaene Sandtrøen tar opp.

Steinar Juel

Publisert: 15. juli 2021

Arbeiderpartiets stortingsrepresentant Nils Kristian Sandtrøen drøfter i en kronikk i VG 13. juli flere sider den økonomiske utviklingen i Norge. Kronikken bærer preg av å være en valgkamptekst, og jeg skal ikke blande meg inn i valgkampen. Jeg finner det likevel nødvendig å kommentere to av de temaene Sandtrøen tar opp.

Han skriver om hvordan yrkesdeltagelsen har falt under Erna Solbergs statsministertid. Det er helt vanlig at yrkesdeltagelsen faller i nedgangstider. Det skjedde etter finanskrisen da de rødgrønne regjerte, og etter oljeprisfallet og covid-19 krisen da Solberg regjerte.

I tillegg finner det sted en trendmessig nedgang i yrkesdeltagelsen fordi gjennomsnittsalderen til de i yrkesaktiv alder stiger. Det har skjedd de siste åtte årene, og det skjedde under de rødgrønne.

Grafen i kronikken til Sandtrøen viser faktisk at yrkesdeltagelsen falt mer da de rødgrønne styrte fra 2008 og frem til regjeringsskiftet i 2013 enn i årene etter, uten at jeg vil gi de rødgrønne noen skyld for det.

Sandtrøen er bekymret for lavere vekst i norsk eksport utenom olje og gass. Eksporten må opp, og han viser til at Arbeiderpartiet har programfestet at den skal øke med 50 prosent innen 2030.

Som Jon Hustad nylig skrev i Dag og Tid, så er dette resonnementer fra Gerhardsens regjeringstid på 1950-tallet. Da hadde vi rasjonering, et svært svakt utviklet internasjonalt kapitalmarked, faste valutakurser mv.

Å produsere for eksport er ikke noe mer høyverdig enn å produsere for innenlandsk bruk, nesten tvert i mot. Vi produserer for å tilfredsstille den norske befolkningens behov, ikke for å tilfredsstille andre lands behov.

Ofte vil det imidlertid være slik, spesielt for et lite land, at vi får mer igjen for ressursene dersom vi produserer noe vi er gode til å lage og selger det til utlandet, for så å importere det øvrige vi trenger.

Eksport er en omvei for å få tak i det vi ønsker. Er det imidlertid mer lønnsomt å produsere mer av det vi bruker selv, så bør vi selvsagt gjøre det.

Det er lønnsomhet som må styre hva vi skal produsere. Det er meningsløst å bruke eksport som et eget kriterium. Det er svært forunderlig at Sandtrøen og Arbeiderpartiet ser bort fra olje- og gasseksporten, og glemmer at vi i løpet av 25 år har spart opp Oljefondet fra store eksportoverskudd.

Forventede finansinntekter fra oljefondet tilsvarer omlag ¾ av hele eksporten fra fastlands-Norge, og vi bruker nesten ikke arbeidskraft og kapital for å «lage» disse «eksportinntektene». Norge er i en ekstremt gunstig utenriksøkonomisk situasjon.

Skremmebildet til Sandtrøen om at vi står i fare for ende opp som forgjeldede søreuropeiske land skyter så langt over mål som det er mulig.

Innlegget var publisert i VG 13. juli 2021.

Publisert: 14. desember 2021
Aktiv næringspolitikk Handel Næringspolitikk
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Theodor Barndon Helland

Norsk ungdom enig med europeiske jevnaldrende om EU

Argumentet om at de unge fortjener å si sin mening om Norges plass i Europa og verden, blir stadig sterkere.
Politikk og samfunnEU og EØS
arv
Theodor Barndon Helland

Den prinsipielle forklaringen mot arveavgift

For liberale og konservative er skatter og avgifter et spørsmål om prinsipper.
AvgifterArveavgiftSkatt og avgifter
Europaparlamentsvalget 2019, valg, Europa, EU
Jan Erik Grindheim

Klart flertall mot EU-medlemskap i 72 og 94?

«I 1994 var det et like klart flertall mot EU-medlemskap som det var mot EF i 1972». Det skriver Ole Langeland i Fædrelandsvennen 9. august.
EU og EØS
Strøm, strømkabler, strømmaster, strømnett, Fjell-Norge, Rauland, Telemark
Lars Peder Nordbakken

Norge bør forenes til ett strømrike

De kortsiktige tiltakene står i veien for å løse det vedvarende hovedproblemet: knapphet på strøm.
Offentlig eierskapNorsk politikkØkonomi
Aslak Versto Storsletten

Rødts kamp mot «Forskjells-Norge» mangler troverdighet

Å skape velstand er et av de viktigste fenomenene bak vår moderne sivilisasjon. Det er også et av fenomenene som ytre venstre er minst opptatt av.
UlikhetArbeid og sysselsetting
Strøm, strømkabler, strøm, strømnett, Fjell-Norge, Rauland, Telemark
Steinar Juel

Ikke krise i næringslivet

Strømstøtte til næringslivet er en usedvanlig dårlig ide. Derimot bør alle i sør aktivt støtte forslag til å bedre overføringskapasiteten for strøm mellom sør og nord i Norge. Tusen år etter at Norge ble samlet til ett rike er det på tide av Norge også blir ett strømrike.
Offentlige utgifterØkonomiNæringspolitikk

Nyhetsbrev og invitasjoner

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
civita@civita.no
Civita logo