Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Menneskerettigheter

Oslo Freedom Forum – Living in Truth

Mathilde Fasting blogger: Da er det syvende Oslo Freedom Forum (OFF) i gang. I år handler det om individer som klarer å bryte ned autoritære regimer. Forbildet for årets forum er den tidligere tsjekkiske dissidenten og senere presidenten Václav Havel, som gjennom essayet The Power of the Powerless også er inspirasjonen til årets konferansetema, Living in Truth.

Mathilde Fasting

Publisert: 26. mai 2015

Av Mathilde Fasting, prosjektleder i Civita.

Da er det syvende Oslo Freedom Forum (OFF) i gang. I år handler det om individer som klarer å bryte ned autoritære regimer. Forbildet for årets forum er den tidligere tsjekkiske dissidenten og senere presidenten Václav Havel, som gjennom essayet «The Power of the Powerless» også er inspirasjonen til årets konferansetema, Living in Truth.

Flere av innleggene handler om å bruke kunst for å uttrykke meninger. Mest kjent for nordmenn er nok Charlie Hebdo-journalist Zineb-el-Rhazoui, som også har kronikk om ytringsfrihet i dagens Aftenposten. Deltakerne på OFF blir også oppfordret til å «viske ut en diktator» ved å manipulere tegninger av diktatorer. Jeg regner med at veggen med utviskede diktatorer blir fylt opp i løpet av de to neste dagene,

Totalt har 215 mennesker fra 87 land vært i Oslo for å snakke om menneskerettigheter i løpet av disse årene. De er fordelt relativt jevnt på alle verdensdeler. 50 av dem har vært fengslet av politiske grunner, de har til sammen 208 år i fengsel, 43 prosent lever i dag i ufrie land, og 44 er for tiden i eksil. Tragisk nok ble en tidligere OFF-deltaker, journalisten Abdulkarim al-Khaiwani, drept i Jemen i mars, og to andre deltakere er forhindret fra å komme.

Noen positive statistikker er det heldigvis, og de øker år for år. 33 diktaturer har vært blottstilt, 354 bøker har blitt skrevet og 33 filmer om ulike deltakere er laget. Syv mennesker har fått Nobels fredspris, ti har fått Raftoprisen, men dessverre er ni nektet av sine myndigheter å delta på OFF. Nordkoreanske Ji Seong-ho fikk stående applaus for sitt innlegg, og hans historie vitner om et pågangsmot av de sjeldne.

Ji Seong-ho flyktet på krykker uten hånd og høyreben 6000 miles gjennom Kina og til slutt til Syd-Korea i 2006. I dag har han klart å ta en utdanning og nå kjemper han for menneskerettigheter, for at verden skal reagere, men like viktig for at nordkoreanere skal reagere selv.

Du kan følge med disse to dagene online. Da blir du en av over 400 000 som har fulgt OFF-innleggene. Til sammen har 1 799 892 mennesker vært innom OFFs programsider og sett innlegg fra konferansene på YouTube. Dessuten kan du følge OFF på Twitter, med hashtagen #OsloFF. Da er du blant de 18 675 598 (2 millioner flere enn i oktober 2014) som allerede følger en OFF-deltaker på Twitter.

At det går an å utgjøre en forskjell er faktisk en trøst når utviklingen kan se ut til å gå i gal retning. Den arabiske våren er ikke lenger varm, og det holder å nevne Syria, IS, Ukraina eller båtflyktinger både i Middelhavet og i Sørøst-Asia. Som det står i velkomstinnlegget i år, som i fjor: Please keep the conversation going. OFF handler nettopp om å bruke ytringsfrihet, selv om det er forbundet med livsfare.

Innlegget er publisert på Fastings blogg 26.5.15.

FØLG ARRANGEMENTET HER.

Publisert: 26. mai 2015
Menneskerettigheter Oslo Freedom Forum
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

demonstrasjon, protest
Bård Larsen

Når demokratiforståelsen svikter

Manglende demokratisk bevissthet kan ha flere forklaringer. Noen er mer nedslående enn andre.
DemokratiDemokrati og rettigheter
Skjalg Stokke Hougen

Vi trenger en ny maktutredning

En maktutredning vil ha to viktige funksjoner: Den vil fortelle oss om tilstanden i det norske demokratiet og være et felles demokratisk opplysningsprosjekt.
Politikk og samfunnDemokrati og rettigheter
Arbeiderpartiet, regjering 2025, slottsplassen
Steinar Juel

Dårlig eksempel, Robert Næss!

Investeringsdirektør, og tidligere kollega i Nordea, Robert Næss mener det bør være en øvre aldersgrense på 67 år for politikere i operative stillinger som regjeringsmedlemmer.
Institusjoner og forvaltningRettsstat
Donald J. Trump and Air Force One
Bård Larsen

Statskupp i USA?

Vi kan dessverre ikke se bort fra muligheten for et Trump-orkestrert kupp av den amerikanske staten.
DemokratiUSA
Kina, hender, menneskerettigheter
Torben Bjørke-Henriksen

Arild Asnes, 2026

Er Erik Solheim vår tids svar på søttitallets Kina-entusiaster?
DemokratiTotalitære og autoritære regimer
EU, Europa. Europeisk union, kart, stjerner,
Per Christiansen

Kort oversikt over EUs traktatrett 

BREV nr. 110

EU-samarbeidet er utviklet siden 1951 gjennom flere traktater og traktatendringer – frem til siste formelle endring, ved Kroatias tiltredelse 2013. Teksten gir en summarisk oversikt over utviklingen. 
RettsstatEU og EØS

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo