Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Politikk og samfunn

Det er tydeligvis kun kvinner som får lov å «sutre»

«Den svake, puslete, hvite mannen som sitter og sutrer» har også problemer som bør kunne diskuteres åpent og fordomsfritt, uten at det betyr at man underkjenner kvinners likestillingsproblemer i 2019. Mats Kirkebirkeland i Dagbladet.

Mats Kirkebirkeland

Publisert: 15. mai 2019

Tirsdag 8. mai sendte NRK Brennpunkt-dokumentaren Kjønnskampen, som setter fokus på gutter og menns utfordringer i det norske samfunnet. Dokumentaren har allerede fått kritikk, blant annet fra Madeleine Schultz i Agenda Magasin, for å være ensidig og tendensiøs.

Jeg kan være enig i at dokumentaren – i en viss forstand og på noen områder – er litt ensidig. Men samtidig har denne siden av likestillingsdebatten vært såpass underkommunisert og underbelyst at man kanskje må være litt ensidig for å bryte gjennom lydmuren og skape en svært nødvendig likestillingsdebatt sett fra mannens perspektiv i 2019.

Siden likestillingsrevolusjonen på 1970-tallet, har likestilling som oftest vært forbundet med kvinnekamp, kvinnefrigjøring og feminisme. Nå er endelig dette bildet ferd å slå litt sprekker. Det betyr ikke at kampen for kvinners likestilling i det norske samfunnet er over, men snarere at det nå er blitt mer stuerent å også snakke om likestilling fra et mannlig perspektiv.

Selv var jeg så heldig å få være medlem av Stoltenberg-utvalget, som undersøkte hvorfor det er kjønnsforskjeller i det norske utdanningssystemet. At regjeringen i det hele tatt, på bakgrunn av bekymringer rundt gutter og menns situasjon, satt ned et slikt ekspertutvalg er – meg bekjent – noe helt nytt i norsk likestillingspolitikk.

Likevel manglet det ikke på kritiske røster da Stoltenberg-utvalget ble nedsatt og offentliggjort. Harriet Bjerrum Nielsen, professor ved Senter for tverrfaglig kjønnsforskning ved Universitetet i Oslo, kritiserte nedsettingen av ekspertutvalgetmed at «når gutter fremstilles som tapere ringer alarmklokkene langt høyere enn når jenter er tapere» og hevdet at problemet ikke primært er at vi har et utdanningssystem som ikke er tilpasset gutter, men at vi har et kjønnsdelt arbeidsmarked.

Min tolkning av Bjerrum Nielsen er at det ikke er så viktig at gutter og menn sakker akterut på skolen sammenlignet med jenter, så lenge jentene fortsatt «taper» på arbeidsmarkedet. Gutter og menns problemer er altså ikke viktige eller nødvendig å diskutere, så lenge jenter og kvinner har større likestillingsproblemer på andre samfunnsområder.

Selv om NRKs dokumentar er litt ensidig, betyr ikke det at problemstillingene som tas opp er noe mindre viktige. For som NRKs artikkel i forbindelse med dokumentaren viser til, eksisterer det mange myter om likestilling i Norge:

  • Gutter og menn rammes også av seksuell trakassering, selv om det flere jenter og kvinner som opplever dette.
  • Gutter gjør det, som Stoltenberg-utvalget viser til, betydelig dårligere på skolen og i utdanningssystemet enn jenter.
  • Kvinner tjener ikke mindre enn menn i samme jobb, noe likelønnskommisjonen kom frem til allerede i 2008. Likevel er florerer fortsatt ideen om et stort kjønnsgap innen lønn i beste velgående.

NRKs dokumentar er også innom fenomenet Jordan Peterson. For egen del har jeg kun en overfladisk kunnskap og innsikt i hva den canadiske psykologiprofessoren mener og står for, men det jeg finner mer interessant, er den bredere og nye likestillingsdebatten som Peterson har skapt. Ikke minst gjelder dette hvordan kritikere av Peterson reagerer på hans budskap og hans fans.

«Den svake, puslete, hvite mannen som sitter og sutrer og er så usexy i den måten å bare… åhh verden er ikke laget for meg lenger», uttaler Sigrid Bonde Tusvik, i NRK-dokumentaren.

Som komiker skal riktignok Bonde Tusvik sette ting på spissen, men også hvite, puslete og svake menn møter på likestillingsutfordringer i det norske samfunnet i 2019. Det må være mulig å diskutere disse problemene på en nyansert måte, uten den type karakteristikker som Bonde Tusvik kommer med i NRK-dokumentaren. Det må også være mulig å diskutere disse problemene uten at det automatisk underkjenner kvinners vedvarende likestillingsutfordringer.

Menn og gutters problemer er like reelle som jenter og kvinners.

Det er også viktig å minne om at det er et svært lite mindretall av hvite norsk menn som er toppsjefer, millionærer og samfunnstopper med mye makt. Det er også en svært liten andel norske menn som er voldelige, kvinnehatende drittsekker.

De fleste norske hvite menn er normale oppegående personer, som sliter med stort sett de samme problemene som kvinner gjør i sine liv. I tillegg er det noen helt særegne problemer som menn møter i samfunnet, på sammen måte som kvinner har noen særegne utfordringer.

Men det er tydeligvis kun kvinner som får lov å «sutre» over deres utfordringer. Menn som sutrer, er nemlig svake og puslete.

Innlegget var publisert i Dagbladet 12. mai 2019.

Publisert: 1. februar 2023
Likestilling Menn
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

irak militær
Eirik Løkke

Det er forskjell på Bush og Putin

I Agderposten (20. mars) misliker leder i Rødt Risør, Knut Henning Thygesen, undertegnedes hyllest av den tidligere amerikanske utenriksministeren, Madeleine Albright.
InternasjonaltPolitikk og samfunn
Flickr.om/Emmanuel Macron/Faces Of The World
Skjalg Stokke Hougen

Pensjonsseier med bismak for Macron

Den mye omtalte pensjonsreformen i Frankrike er ikke så dramatisk og omveltende som motstanderne skal ha det til.
InternasjonaltReformerTrygder og pensjoner
underholdning konsert
Henrik Henke Geelmuyden

Ønsker vi at politikerne skal prioritere underholdning fremfor politikk?

«Vi er i holdningsbransjen, ikke underholdningsbransjen», sa Inge Lønning. Det spørs om ikke han vrir seg i graven over dagens utvikling.
Politikk og samfunn
Jan Erik Grindheim

Nekrolog: Nils Morten Udgaard

Nils Morten Udgaard var en mann som trodde på det gode selv i den ofte så vonde virkeligheten han var så god til å analysere.
Politikk og samfunn
Kristin Clemet

Har Arbeiderpartiet lav tillit fordi partiet har dårlige målinger?

Arbeiderpartiet må forsøke å finne årsakene til at tilliten synker som en stein. Velgerne straffer ikke partiet bare fordi det er krig i Ukraina, høye matvarepriser og energikrise i Europa.
Norsk politikkSosialisme og sosialdemokrati
Arbeiderpartiet, Støre, Stenseng, og Skjæran
Kristin Clemet

Hvorfor går det så dårlig med Arbeiderpartiet?

Noe som forundrer meg, er hvor vanskelig Arbeiderpartiet har for å forholde seg til og tolke sine meningsmotstandere på en realistisk måte.
Norsk politikkPolitikk og samfunn

Nyhetsbrev og invitasjoner

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo