Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Demokrati, flagg, Norge, mennesker
Institusjoner og forvaltning

Fylkeskommunene bør avvikles. Og bibliotekene bør bli et kommunalt ansvar.

Demokratisk nærhet til beslutningene og effektivitet i offentlig forvaltning er bare to av mange grunner til at fylkeskommunene bør avvikles.

Aslak Versto Storsletten

Publisert: 6. august 2024

Folk er lite opptatt av fylkeskommunen. Det har gjennomgående vært lavere valgoppslutning ved fylkestingsvalg enn ved kommunevalg og stortingsvalg i alle år siden det ble innført direktevalg til fylkestingene i 1975.

Fylkeskommunen kan fremstå som nødvendig så lenge det finnes mange små kommuner her i landet, som ikke kan ta på seg fylkeskommunale oppgaver. Hadde det vært litt større kommuner, ville det overhodet ikke vært behov for fylker.

Hvis fylkeskommunene forsvinner, unngår vi et ledd med byråkrati, noe som er kostnadsbesparende. Dette ville i sin tur ført til større effektivitet i en offentlig sektor som desperat trenger forbedringer.

Nærhetsprinsippet

«Offentlige oppgaver bør fortrinnsvis legges til det forvaltningsnivået som er nærmest innbyggerne», slår kommuneloven fast. Men dette «nærhetsprinsippet» er ikke alltid tilfellet i dag. Fylkene har ansvaret for flere oppgaver som kunne vært løst på kommunalt nivå.

Skal et regionalt folkevalgt nivå være nødvendig, bør det ha funksjoner og oppgaver som løses bedre på et slikt nivå enn hos kommuner eller stat. Hvis oppgavene kan løses like godt eller bedre et annet sted, vil et slikt forvaltningsnivå være overflødig.

Det er riktignok ikke helt slik i dag. Fylkeskommunen har ansvarsområder som løses bedre på et regionalt nivå, enn det dagens kommuner eller staten ville gjort. Det er for eksempel gode grunner til at samferdsel og videregående opplæring skal ligge på et regionalt nivå, slik at kollektivtransport, veisatsing og utdanningstilbud kan sees i sammenheng. Men dette gjelder slettes ikke alle dagens ansvarsområder.

Noen fylkeskommunale oppgaver ser ut til å ligge til fylkesnivå for å rettferdiggjøre nivået i seg selv. Det er for eksempel ingen åpenbar begrunnelse for at fylkene skal ha ansvaret for tannhelse og kultur. Slik kan det faktisk se ut til at noen oppgaver tillegges fylkeskommunen for å legitimere at den i det hele tatt skal eksistere.

Siden vi skriver i en kulturavis, kan kulturpolitikken brukes som eksempel.

Kultur

Kulturpolitikken som fylkene har ansvaret for, er variert. Men nærmest alt kunne og burde, som vist i et Civita-notat, vært løst like godt på et annet forvaltningsnivå:

Arkivtjenester er et kommunalt, fylkeskommunalt og statlig ansvar. De fylkeskommunale arkivene bør fordeles mellom stat og kommune. Videre kan riksarkivaren, som i dag, føre ettersyn med kommunale arkiver.

Bibliotekene bør i sin helhet være et kommunalt ansvar. Etter folkebibliotekloven er fylkeskommunens ansvar å «ivareta regionale bibliotekoppgaver og regional bibliotekutvikling, herunder gi råd til lokale myndigheter, yte bibliotekfaglig veiledning og assistanse, og arrangere møter og kurs om bibliotekspørsmål». Det kan kommunene vel så godt ordne med selv.

Idrett og friluftsliv kan også i sin helhet overtas av kommunen. Ansvaret gjelder først og fremst fordelingen av tippemidlene og bygging av idrettsanlegg.

Kulturformidling omfatter blant annet den kulturelle skolesekken og annen kulturformidling. Dette ansvaret bør overføres til kommunene, som allerede har ansvar for, og kompetanse på, kulturformidling gjennom kulturskolen, noen steder drift av kino, museum, opera- og kulturhus, samt forvaltning av diverse tilskudds- og støtteordninger.

Kulturminnevern kan deles mellom kommune og stat. Kulturminner som har såkalt regional eller nasjonal verdi, bør vurderes i hvert enkelt tilfelle. Tilskudd til kulturminner, og formidling av kulturminner, kan i sin helhet legges til kommunens oppgaver, med mindre disse er av nasjonal interesse.

Farvel fylkeskommune

En rettferdiggjøring av fylkeskommunen som forvaltningsnivå hviler delvis på at den har oppgaver som kunne vært løst vel så bra på et lavere nivå. De oppgavene som i dag hviler på fylkeskommunen av hensyn til regional utvikling, kan utføres av kommuner som er større og sterkere enn i dag.

For at norsk forvaltning skal følge nærhetsprinsippet og makten ligge nærmest mulig landets borgere, bør fylkeskommunens oppgaver delegeres til færre og større kommuner. Slik kan lokaldemokratiet bety mer for borgernes hverdag, og vi kan kvitte oss med en del av forvaltningen som har mindre legitimitet enn de andre forvaltningsnivåene.

Innlegget er publisert i Subjekt 4.8.2024.

Publisert: 6. august 2024
Forvaltningen Fylkeskommune
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Sylvi Listhaug Frp
Lars Kolbeinstveit

Sylvi Listhaug vil endre Norge, men klarer det ikke uten eksperthjelp

FrP vil vinne valg, men vil partiet klare å bruke makten det innebærer?
Institusjoner og forvaltningNorsk politikk
Ullevål sykehus
Per Christiansen

Kan Ullevål sykehus reddes?

BREV nr. 107

Norsk forvaltningsrett har en regel om at feil i saksbehandlingen ikke fører til ugyldighet, hvis det er grunn til å tro at feilen ikke kan ha virket bestemmende på vedtakets innhold. EFTA-domstolen fikk spørsmål om regelen kunne brukes i en sak for Oslo tingrett. 
RettsstatEU og EØS
Bård Larsen

Institusjonene kommer ikke til å redde oss

Fra 1930 til 1950 gikk titusenvis av tyske embetsmenn på jobb gjennom tre – eller til og med fire – helt ulike politiske systemer. Mennesket tilpasser seg – også til diktaturet.
DemokratiInstitusjoner og forvaltning
Papir fly mot himmelen, norske penger, penger som flyr, norske pengesedler
Kristin Clemet

«Visjoner er dyrt»

Det er fascinerende å se hvordan noen få enkeltpersoner de senere år har greid å sette dagsorden for en stor debatt.
Institusjoner og forvaltningFinanspolitikk og offentlige utgifter
Avkommersialiseringsutvalget, ideelle og private velferdsleverandører, velferd
Skjalg Stokke Hougen

Generalistkommunen dør langsomt – hva skal komme etter?

Forhenværende Høyre- leder Erna Solberg har vært på besøk i Kommunal Rapports podkast Kontrollutvalget. Solberg sier at hun har sluttet å være tilhenger av generalistkommunen.
Institusjoner og forvaltning
Kongehuset, Slottet, Det kongelige slott, slott, Oslo, slottsplassen
Kjetil Wiedswang

Den kongelige motstandskraft

Den norske kongefamilien står i storm. De rir den nok av, men er ikke å misunne.
Institusjoner og forvaltning

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo