Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Demokrati

Demokrati: Et legitimt opprør

At regjeringer trer av (altså ikke at den styrtes, men tar ansvar) ved langvarige og massive protester er ikke noe sært overhodet. Det skjer også i liberale demokratier. Noen ganger er det en statsleders plikt å tre tilbake for å skape ro, ikke minst når demonstranter blir myrdet av ordensmakten under dennes ledelse, skriver Bård Larsen i Klassekampen, i et svar til Torgeir Salih Holgersen i Rødt.

Bård Larsen

Publisert: 7. mars 2014

Av Bård Larsen, historiker i Civita.

Ifølge Torgeir Salih Holgersen (Rødt) mener jeg «at voldelige massedemonstrasjoner skal kunne fjerne regjeringer som fører en politikk som Civita ikke liker» (6. mars). Ja, sånn kan man få sagt det.

Det er selvsagt ikke legitimt å fjerne valgte regjeringer med en liberaldemokratisk praksis og som ikke er preget av vanstyre. En slik type omveltning er partiet Rødt alene om å programfeste.

Problemstillingen, sett fra mitt ståsted, og som Torgersen mener Civita og høyreekstreme er alene om å mene, er at chavistene har kjørt oljeøkonomien i grøfta, innført et nepotistisk system og etablert paramilitære grupperinger som spydspisser mot opposisjonen. Venezuela scorer jevnt over ganske dårlig på ulike demokratiindekser. Dårligere enn Honduras, faktisk, og de har heller ikke mye å skryte av. Kritikken mot chavistene (og det vet jo Torgersen) kommer fra alle sider av det politiske spekteret, som fra Rory Caroll i The Guardian og fra Amnesty International. Protestene mot regjeringen er støttet av brede lag i befolkningen.

Men Torgersen gjentar i likhet med Maduro den samme regla: At opposisjonen er voldelig og høyreekstrem og har mål som nesten ikke egner seg på trykk. Slik partiledelsen til Torgersen og Vladimir Putin også uttaler seg om opposisjonen i Ukraina.

At regjeringer trer av (altså ikke at den styrtes, men tar ansvar) ved langvarige og massive protester er ikke noe sært overhodet. Det skjer også i liberale demokratier. Noen ganger er det en statsleders plikt å tre tilbake for å skape ro, ikke minst når demonstranter blir myrdet av ordensmakten under dennes ledelse. Det er heller ikke sikkert at Maduro behøver eller kommer til å gå av. Men så lenge han fortsetter å møte protestene med knyttet neve, utkalte folkemilitser og ekstreme karakteristikker (opposisjonen omtales konsekvent som fascister), ser det ikke ut som om han er innstilt på noen form for dialog.

Jeg ville heller ikke hatt sympati for opposisjonen, være seg i Venezuela eller Ukraina, om jeg trodde at voldelige høyreekstreme antidemokrater var den drivende kraft. En massiv, fredelig opposisjon, dominert av venstredemokrater, som krevde regjeringens avgang i et vanstyrt høyreautoritært regime, ville selvsagt vært helt i orden. Slikt burde være unødvendig å presisere.

Innlegget er på trykk i Klassekampen 7.3.14.

Publisert: 7. mars 2014
Demokrati Rødt Venezuela
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Regjeringen Solberg
Kristin Clemet

Regjeringen er ikke en yrkesgruppe

Det grunnleggende problemet med Næss’ noe forvirrende fremstilling, er at den hviler på en feil: Medlemmer av regjeringen har ikke en «jobb», og de er ikke en «yrkesgruppe».
DemokratiInstitusjoner og forvaltning
demonstrasjon, protest
Bård Larsen

Når demokratiforståelsen svikter

Manglende demokratisk bevissthet kan ha flere forklaringer. Noen er mer nedslående enn andre.
DemokratiDemokrati og rettigheter
Skjalg Stokke Hougen

Vi trenger en ny maktutredning

En maktutredning vil ha to viktige funksjoner: Den vil fortelle oss om tilstanden i det norske demokratiet og være et felles demokratisk opplysningsprosjekt.
Politikk og samfunnDemokrati og rettigheter
Arbeiderpartiet, regjering 2025, slottsplassen
Steinar Juel

Dårlig eksempel, Robert Næss!

Investeringsdirektør, og tidligere kollega i Nordea, Robert Næss mener det bør være en øvre aldersgrense på 67 år for politikere i operative stillinger som regjeringsmedlemmer.
Institusjoner og forvaltningRettsstat
Donald J. Trump and Air Force One
Bård Larsen

Statskupp i USA?

Vi kan dessverre ikke se bort fra muligheten for et Trump-orkestrert kupp av den amerikanske staten.
DemokratiUSA
Kina, hender, menneskerettigheter
Torben Bjørke-Henriksen

Arild Asnes, 2026

Er Erik Solheim vår tids svar på søttitallets Kina-entusiaster?
DemokratiTotalitære og autoritære regimer

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo