Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Politikk og samfunn

Skivebom fra Rødt om Arendalsuka

Jo, Arendalsuka fungerer som en demokratifestival. Gjennom å senke terskelen for deltagelse har arrangørene lagt til rette for at argumenterer og ideer kan brytes i offentligheten. Eirik Løkke i Dagbladet:

Eirik Løkke

Publisert: 27. august 2018

I Dagbladet 24. august kritiserer leder i Rød Ungdom, Tobias Lund, Arendalsuka for å være et kroneksempel på et demokratisk problem. Men kritikken bommer. For snarere enn å være en demokratisk utfordring, er Arendalsuka et eksempel på det motsatte.

Gjennom å senke terskelen for deltagelse har arrangørene lagt til rette for at argumenterer og ideer kan brytes i offentligheten. Det er særlig tre forhold som gjør at Arendalsuka fungerer som en demokratifestival.

For det første er arrangementene gratis. For det andre er de tilgjengelige for den vanlige borger. For det tredje har uka et stort innslag av beslutningstagere som må forsvare sine beslutninger i offentligheten. Dette er kroneksempelet på hvordan man kan skape en demokratisk møteplass gjennom å senke barrierer for deltagelse.

Lund er særlig kritisk til at næringslivet er representert i Arendal. Det er en snodig kritikk. At næringslivet, i likhet med LO og fagbevegelsen er tilstede, er en demokratisk styrke – ikke svakhet.

Selvsagt vil de store og ressurssterke organisasjonene som LO og NHO ha større muligheter enn mindre organisasjoner til å prege offentligheten; det er tilfelle i Arendal som i resten av landet og resten av året.

Det bemerkelsesverdige ved undersøkelsen som Lund siterer, er at 1/3 av de spurte mener at de ressurssterke organisasjonene ikke dominerer Arendalsuka. Det vitner om at mange mener det er mulig å prege offentligheten uten å bruke masse ressurser.

Det illustrerer også noe av det unike ved Arendalsuka: Det er aktørene selv som må stå for innholdet. I så måte har Rød Ungdom og andre full anledning til å bidra med innhold.

Arrangørene har til og med lagt til rette for at nettopp ungdom skal få en viktig talerstol. Det er eksempelvis tradisjon at ungdomspartilederdebatten åpner uken. Rød Ungdom har selvsagt rett i at demokratiet ikke står og faller på Arendalsuka. På samme måte som Arendalsuka ikke står og faller på hvorvidt Rød Ungdom deltar eller ikke.

Det relevante spørsmålet er heller hvorvidt Arendalsuka er et viktig bidrag til det norske demokratiet. Etter min mening er svaret på det spørsmålet et ubetinget ja.

Innlegget stod på trykk i Dagbladet 25. august 2018

Civitas arrangementer under Arendalsuka 2018

Publisert: 16. mai 2023
Arendalsuka Dagbladet Rød Ungdom
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

personvern
Skjalg Stokke Hougen

Er forfatteren døende?

Det foregår noe bemerkelsesverdig i Vatikanstaten. Pave Leo XIV har viet sitt pontifikat til å møte trusselen kunstig intelligens utgjør mot menneskeheten.
Politikk og samfunn
Sivilsamfunn, borgerlig, idrett, tros- og livssynssamfunn, frivillighet, frivillige aktører, sivilsamfunnet, hender, fotball, stå sammen, inkludering
Eirik Løkke

Fotball-VM vil ikke forandre Norge

Man kan si mye om Erling Braut Haalands uttalelser etter fotball-VM. Blant annet at han tar feil.
Politikk og samfunnSivilsamfunnet
Nord-korea kommunisme
Torben Bjørke-Henriksen

Nord-Korea er farligere enn noensinne

Nord-Koreas økonomi vokser raskere enn på mange år, og atomarsenalet er økende og grunnlovsfestet. Samtidig har Vesten mistet øynene sine inne i landet.
InternasjonaltKommunisme
Independence day, usa, 4th of July, statue of Liberty, american flag
Eirik Løkke

En hyllest til Amerikas Forente Stater

Uavhengighetserklæringens betydning for historien og menneskelig frihet er vanskelig å overvurdere. Det er i så måte all grunn til å feire den amerikanske revolusjonens 250-årsdag.
USA
Kart med mange nåler, bistand, prioritering, prioriteringer, norsk bistand, interesseorganisasjoner, insentiver, bistandsorganisasjoner, utviklingspolitikk, bistandspolitikk
Torben Bjørke-Henriksen

Flere må utfordre bistandslauget

Takk til Strømmestiftelsen og Caritas for gode svar i debatten etter utviklingsministerens uttalelser om at ingen bistandsorganisasjoner vil foreslå kutt. Nå bør flere organisasjoner bruke åpningen – og utfordre hverandre i bistandslauget.
SivilsamfunnetBistand og utvikling
Bistandskutt, effektiv bistand, bistand, verden, omfordeling, prioritering, effektivitet,
Torben Bjørke-Henriksen

Bistandsorganisasjonene tier når det teller

Utviklingsministeren ba norske bistandsorganisasjoner si hva de vil kutte. Svaret viste en sektor som vet hva som ikke virker, men som velger taushet fremfor å si det høyt.
SivilsamfunnetBistand og utvikling

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo