Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
Meld deg på nyhetsbrevet

Private aktører kan øke både kapasiteten og kvaliteten i velferden

Det er både rom for, og behov for, konkurranse og private aktører, svarer Anne Siri Koksrud Bekkelund.

Anne Siri Koksrud Bekkelund

Publisert: 7. september 2017

Kirsti Bergstø skriver i Dagsavisen 4.9. om hvor viktig det er at velferdstjenestene som det offentlige har ansvaret for, ivaretar dem som trenger tjenestene. Det er jeg helt enig i.

Det jeg ikke er enig i, er Bergstøs påstander om at dette betyr at man må utelukke aktører som driver med økonomisk fortjeneste på oppdrag fra det offentlige.

Bergstø – og mange på venstresiden – hevder det er en motsetning mellom muligheten for å gå med overskudd, og evnen til å levere tjenester med høy kvalitet.

Men det man da ser bort fra, er at å slippe til private aktører, også de som ser mulighet for økonomisk fortjeneste, like gjerne kan gi mer velferd, som mindre. Å la ideelle, ikke-ideelle og kommunale aktører konkurrere på lik linje, er et godt utgangspunkt for å finne de løsningene som både er effektive og har høy kvalitet.

Vi så det i barnehageforliket: Hvis det hadde vært forbudt med overskudd eller utbytte for de som lykkes i å drive et godt og populært tilbud, er det nok ikke mange som ville satset sparepenger, hus, hjem og kanskje en trygg jobb for å forsøke å bygge opp nye – og sårt tiltrengte – barnehager landet rundt. Og til tross for muligheten for utbytte (ifølge Telemarksforsking 0,4 prosent i gjennomsnitt) har foreldre i en årrekke i gjennomsnitt vært mer fornøyd med private barnehager enn med offentlige. Samtidig sparer kommunen pengersom kan gå til andre velferdstjenester.

Vi ser det i Oslos sykehjem. Der skårer de private – både ideelle og kommersielle – sykehjemmene bedre enn de kommunale på subjektive og objektive kvalitetskriterier, ifølge en rapport fra NyAnalyse på oppdrag for NHO Service.

Å rekommunalisere tjenester er i mange tilfeller kostbart i seg selv. Altså blir det færre, ikke flere kroner igjen til å drive sykehjem, skoler og barnehager. Det blir mindre velferd, ikke mer.

Bergstø påstår at det er en innebygd motsetning mellom trygge jobber med god kompetanse og mulighet for profitt. Men stemmer det? Det er mangel på helse- og omsorgsarbeidere i landet, særlig fagutdannede, og etterspørselen etter disse vil bli større i årene fremover. Når de private barnehagene greier å tiltrekke seg flere pedagoger enn de kommunale, er det et tegn på at de tilbyr betingelser som de ansatte etterspør.

En sammenligning utført av Private Barnehagers Landsforbund viser for øvrig at de aller fleste kan forvente bedre pensjon i en privat barnehage enn i en kommunal barnehage som følger KS-tariffen.

En annen sammenligning utført av NHO Service for sykehjem viser at grunnlønnen i gjennomsnitt er høyest for ansatte i private sykehjem for de aller fleste ansatt- og ansiennitetsgruppene. Spesielt for sykepleiere er lønnsvilkårene i private sykehjem gunstig.

Det finnes situasjoner hvor målet om å tjene penger kan komme i strid med samfunnets felles beste. Noen kan utnytte situasjonen, og prøve å ta gevinst uten å levere noen spesielt god tjeneste. Det må vi være på vakt mot.

Men vi må veie de potensielle ulempene opp mot fordelene ved å ha flere leverandører enn bare den offentlige. Offentlig sektor er ikke perfekt, og det finnes en rekke eksempler på offentlig sløsing og misbruk av ressurser. For eksempel er sykefraværet høyere i offentlig enn i privat sektor. Utsikten til fortjeneste kan bidra til at det sløses mindre.

Perfekt konkurranse finnes ikke. Det finnes gode og dårlige kommersielle tjenester, akkurat som det finnes gode og dårlige offentlige og ideelle tjenester. Vi bør derfor spørre oss hva som i sum gir et best mulig tjenestetilbud, levert på en mest mulig effektiv måte. Det er både rom for, og behov for, konkurranse og private aktører.

Artikkelen er publisert på Dagsavisens Nye Meninger 5.9.17.

Publisert: 7. september 2017
Profitt Velferd
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Kristin Clemet

Hva tør regjeringen å utrede?

Det er oppsiktsvekkende at ikke de tre partiene Ap, Sp og SV er mer nysgjerrige på hvordan vi kan få mest mulig ut av de offentlige ressursene vi i fellesskap har til rådighet.
Private i velferdenVelferdstjenester
Eirik Løkke

Kan vi ha tillit til næringslivet?

Burde ikke den innsatsen private bedrifter har gjort og fremdeles gjør under pandemien, anspore til mer åpenhet og tillit, fremfor ekstrem mistillit og profitør-beskyldninger?
Private i velferdenNæringslivVelferdstjenesterNæringspolitikk

Hello world!

Uncategorized
Mats Kirkebirkeland

Endringer i skolen bør være mest mulig kunnskapsbasert

«Det bør bli lettere å få utsatt skolestart for barn som kan trenge det. Men det er forskjell på å myke opp litt på dagens system og å lage et helt nytt system hvor fleksibilitet er hovedprinsippet, slik mindretallet i ekspertutvalget gikk inn for.»
Uncategorized
Lars Kolbeinstveit

Anerkjennelse av arbeiderklassen

Det liberale forsvar av klassereise og sosial mobilitet er prisverdig, men hvis behovet for anerkjennelse overses, er man naiv, skriver Lars Kolbeinstveit i Stavanger Aftenblad.
Uncategorized
Kristin Clemet

Kvalitetsforskjeller i norsk skole

I et kortinnlegg i Aftenposten 18. september lufter fysiker og skoleforsker Svein Sjøberg nok en gang sin frustrasjon over at Norge deltar i internasjonale forskningsundersøkelser på utdanningsområdet.
Uncategorized

Nyhetsbrev og invitasjoner

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
civita@civita.no
Civita logo