Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Musikk gitar
Bildet er tatt av freestocks-photos fra Pixabay.
Politikk og samfunn

Oasis' comeback er et lite mirakel

Og kanskje det Storbritannia trenger akkurat nå. Men Gallagher-brødrene kan med fordel bytte ut alkohol og sigaretter med en familieterapeut og en prest, dersom de skal klare å sameksistere.

Skjalg Stokke Hougen

Publisert: 30. august 2024

En av rockens bitreste, men til gjengjeld mest underholdende, feider er tilsynelatende over. For tretti år siden erobret Oasis de britiske radiostasjonene med debutalbumet Definitely Maybe, for 15 år siden forsøkte storebror Noel å halshugge lillebror Liam med gitaren sin i Paris. Nå ser fiendskapet mellom Gallagher-brødrene ut til å ha inngått en våpenhvile. 

Oasis gjør sitt etterlengtede comeback. I 2025 blir de å se på scenen sammen. Få av oss som elsker bandet trodde det ville skje. 

Tiden leger alle sår

Å kalle forholdet mellom de to brødrene «komplisert» er en underdrivelse. Og det er langt fra unikt. Det finnes utallige eksempler på rockeband med ekteskapsproblemer. Pink Floyd, Beatles, Cream: det å lage god musikk sammen trumfer sjeldent konflikter mellom store egoer. Skal man holde ut må det en god dose toleranse til. 

Vi er ikke venner, har Keith Richards sagt om Mick Jagger, bestevenner er bestevenner, men brødre sloss.

Slik har det alltid vært for Noel og Liam. Som regel har Noel iscenesatt seg i offerrollen (artikkelforfatter har alltid vært på Team Liam). Til gjengjeld har ikke Liam vist noen forståelse. Og vice versa. Problemet deres er antagelig at de er for like hverandre, og det er ikke ment positivt. Begge har gjort sitt ytterste for å perfeksjonere den edle kunsten å gi faen. 

At de i det hele tatt lagde syv studioalbum, er et mirakel.

Men la oss ikke dvele ved brødrenes unike evne til å være sine egne verste fiender. Dersom Liam og Noel har lagt fortiden bak seg, burde vi gjøre det samme. Sommeren 2025 ligger an til å bli en folkefest uten like i Storbritannia. 

En produktiv ørkenvandring

Siden de gikk hvert til sitt, har begge holdt på med innbringende solokarrierer. Noel var først ute, med bandet Noel Gallaghers high flying birds. Etter at Liam la opp i 2014, etter han mistet stemmen, gjorde han comeback i 2017, noe motvillig. Det har aldri vært noen tvil om at han alltid har ønsket å være frontmann i Oasis, kun Oasis. Noel har derimot virket fornøyd som solo-artist, da har han sluppet å forholde seg til Liam, til tross for at det rent musikalsk har fremstått som en ørkenvandring til tider. 

Selv har jeg sett Noel Gallaghers high flying Birds i Paris. Det var ikke all verden. Et hederlig unntak var at han avsluttet med Don´t look back in anger, men det skulle bare mangle, det er den beste låten han selv synger på. 

Det må riktignok nevnes at mannen kun varmet opp for et annet band, men av henhold til min personlige integritet skal jeg ikke si hvilket band jeg var der for å se (det smerter å skrive, men det var bandet til Bono). 

De ser uansett begge ut til å ha kost seg på egenhånd. Liam har fått jobbe med Richard Ashcroft (The verve), John Squire (Stone Roses) og Eric Cantona (!). Han solgte ut Knebworth foran 200 000 mennesker på to konserter i 2022 og han gjorde opp for fraværet sitt under Oasis´ MTV unplugged ved å lage sin egen. 

Noel på sin side er blitt offisiell maskot for Manchester City hver gang de vinner premier League. Han har jobbet med Damon Albarn (Blur & Gorillaz), Johnny Marr (The Smiths) og Paul Weller (The jam). Men det har nok smertet at Liam har vært den mest etterspurte av de to, de siste årene. Det var tross alt Noel som var den kreative drivkraften i Oasis. 

De har med andre ord hatt en avslappende pause fra hverandre. Til tross for at Liam, som er svært aktiv på twitter/X, har hatt noen solide utblåsninger mot broren sin i sosiale medier, kan pausen ha vært terapeutisk for dem begge. 

Cool Britannia

Etter et fotball-EM som ikke gikk som britene hadde håpet og en sommer preget av sosial uro, er kanskje dette det britene trenger. Sosiale medier rennes ned med hyllester av Oasis. Konsertene som er satt opp er på ingen måte nok til å tilfredsstille den store etterspørselen. 

Om de to brødrene vil stå på scenen som venner er lite annet enn tvilsomt. De er uansett kommet til konklusjonen om at fansen trenger dem. Eller viktigere, som refrenget til låten Acquiesce slår fast: We need each other. Musikk har kraften til å forene. 

Når de står sammen på scenen er de Oasis, kongene av britpop, britiske ikoner. Sammen er de rockegiganter. Sammen kan de også tjene store penger. Comebacket vil utvilsomt være svært innbringende for dem begge, et godt incentiv til å holde ut med hverandre.

Om de evner å holde husfreden vil comebacket bli en triumf. Akkurat det kan bli en prøvelse. De er tross alt brødre.

Innlegget er publisert i Minerva 28.8.2024.

Publisert: 30. august 2024
Kultur Storbritannia Musikk
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Keir Starmer
Kjetil Wiedswang

Han var britenes svar på Ap-statsminister Thorbjørn Jagland. Det gikk like dårlig.

Keir Starmer fikk det ikke til som britisk statsminister. Utsiktene for etterfølgeren er ikke veldig mye lysere.
Internasjonalt
Donald J. Trump and Air Force One
Bård Larsen

Statskupp i USA?

Vi kan dessverre ikke se bort fra muligheten for et Trump-orkestrert kupp av den amerikanske staten.
DemokratiUSA
kors kristendom kirke religion
Kjetil Wiedswang

Gud er tilbake. Men nordmenn ser litt annerledes på saken

Gud er ikke død. Det er flere religiøse mennesker i verden enn noen gang tidligere, og de kommer til å bli enda flere de neste tiårene. Aktive ikke-troende er en krympende global minoritet. Norge er likt, men også et annerledesland i denne sekulære minoriteten.
Politikk og samfunnSivilsamfunnet
Brexit EU Storbritannia
Kjetil Wiedswang

Den tunge veien tilbake

Ti år etter at Storbritannia stemte for å forlate EU, mener velgerne at det var en dårlig idé. Labour-regjeringens beste håp om å vinne neste valg er å love omkamp. Men det ligger et hopetall av snublesteiner i veien.
InternasjonaltEU og EØS
Stortinget, 169 stortingsplasser, borgerlig, rødgrønn
Kristin Clemet

Det er tre år igjen til neste stortingsvalg. Hva har vi i vente?

Spørsmålet som vi bør interessere oss mer for nå, er hvilke konsekvenser det har at det politiske landskapet blir stadig mer fragmentert.
Norsk politikkPolitikk og samfunn
EU vegg mur
Kjetil Wiedswang

Hva britene fikk – og hva de tapte

Ti år etter at britene stemte for å forlate EU, krangler de stadig om effekten brexit har hatt på samfunn og økonomi. Velgernes dom er til gjengjeld klar: Et klart flertall mener brexit var en fiasko. Over halvparten mener landet bør søke medlemskap på ny.
InternasjonaltEU og EØS

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

Dette feltet er for valideringsformål og skal stå uendret.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo