Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Civita
Handlekurv
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi og velferd
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Jakten på det borgerlige
  • Brev fra EU
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
olje industri
Økonomi og velferd

Skal Norge ut av oljealderen? Da må venstresiden si mer ja.

Skepsis og mangel på kunnskap kan ikke hindre det som potensielt kan bli den nye oljen.

Oda Oline Omdal

Publisert: 2. juni 2023

Norsk oljeproduksjon gir betydelige økonomiske fordeler. Oljeindustrien har vært en viktig bidragsyter til økonomien i flere tiår. Inntektene fra oljesektoren har bidratt til å finansiere velferdsstaten og offentlige tjenester som helsevesen, utdanning og infrastruktur. 

Oljevirksomheten har styrket den økonomiske stabiliteten og velstanden i landet.

Samtidig er det ingen tvil om at det norske oljeeventyret en gang vil ta slutt, og da må vi finne nye energikilder. Som jeg viser i et Civita-notat, er det uenighet mellom ungdomspartiene om hva som skal være fremtiden for norsk olje, og ikke minst om hva som skal erstatte den. 

Problemet er bare at de partiene som er sterkest imot å fortsette med norsk oljeproduksjon, også ofte sier nei til utbygging av alternative energikilder.

Vindkraft og kjernekraft 

Alle ungdomspartiene ser ut til å være positive til vindkraft. Et unntak er Senterungdommen, som frykter konsekvensene vindkraft kan få for naturen og at det vil overkjøre lokalbefolkningenes interesser. Men samtidig vil ungdomspartiet slutte å lete etter olje og gass på norsk sokkel. Da er det problematisk at det ikke er med på utbygging av alternative energikilder som for eksempel vindkraft.

De senere årene har flere tatt til orde for at kjernekraft bør bli en del av norsk energimiks. Særlig høyresiden blant ungdomspartiene ønsker å jobbe aktivt for å utrede norsk kjernekraftproduksjon, for å redusere avhengigheten av fossile brensler. 

Problemet er bare at her sier venstresiden nei. Rød Ungdom og Sosialistisk Ungdom er sterke motstandere av kjernekraft. AUF virker negative.

Et av hovedargumentene er at man ikke vet nok om hvordan man skal håndtere eventuelt radioaktivt avfall – men det får vi jo i hvert fall ikke vite om vi ikke utreder det.

Den nye oljen 

Alle prosjekter starter med utredninger, forsøk, prøving og feiling. Skal Norge kunne levere grønn energi også i fremtiden, er det på tide at vi sier ja til alle muligheter som ligger foran oss. Skepsis og mangel på kunnskap kan ikke hindre det som potensielt kan bli den nye oljen.

Norge har et ansvar også internasjonalt for å bidra til å redusere utslipp og omstille energien til å bli grønnere og fornybar. I dag gjør norsk gass at land som Tyskland og Storbritannia i mindre grad er avhengige av kull.

Om Norge ikke leverer energi til disse landene, vil de sannsynligvis benytte seg av ikke-fornybare kilder slik at utslippene globalt øker. Derfor er det så utrolig viktig at Norge, som har mulighet til å teste ulike energikilder, tar i bruk disse mulighetene.

Hvis ungdomspartiene på venstresiden skal si nei til norsk olje, må de også si ja til andre energikilder. Først da får vi et Europa som er mindre avhengig av olje og gass.

Innlegget er publisert i Aftenposten 31.5.2023.

Hvordan vil ungdommen løse klimakrisen?

les notatet
Ungdom, barn, verden, globus, havet, miljø, klimakrise
Publisert: 2. juni 2023
Venstresiden Vindkraft Klimaomstilling Kjernekraft
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

AI EU fra utsiden
Jan Erik GrindheimMathilde Fasting

Vi trenger en åpen debatt om EU og norsk jordbruk

Den økonomiske kompensasjonen tollvernet utgjør for et bærekraftig jordbruk i Norge kan erstattes med andre støtteordninger.
HandelEU og EØS
Norske penger, sedler, utbytte, skatt, penger, minibank, uttak, kroner, formuesskatt, utbytteskatt
Kristin ClemetMathilde Fasting

Ikke et skatteforlik uten Frp og Høyre

Formuesskatt opp mot 0,7 prosent og 100 prosent verdsettelser vil føre til at flere næringslivseiere får en høyere skattebelastning enn de har nå.
FormuesskattSkatt og avgifter
Europa EU
Kjetil Wiedswang

En kur for EUs globale handlingslammelse

Norges forhold til EU surnet da Europakommisjonen tok kontroll. Nå foreslås en lignende ordning som modell for EUs utenrikspolitikk.
EU og EØS
EU
Jan Erik Grindheim

Europa mellom marknad og mangfald

Er framtida berre industri, teknologi og IT, eller kan me yte og nyte på andre måtar for å skapa økonomisk vekst og utvikling?
EU og EØSNæringspolitikk
Økonomi profitt fortjeneste
Lars Kolbeinstveit

Progressiv og radikal politikk kan forandre samfunnet – til det verre

SV bør lytte til Kari Elisabeth Kaski før de går ut og forandrer samfunnet.
Økonomisk politikkØkonomi og velferd
Sauer på New Zealand, landbruk, bondegård, landskap, sau, landbrukspolitikk, subsidier, landbruksubsidier
Jan Erik GrindheimMathilde Fasting

Realitetsorientering

EUs jordbrukspolitikk skal sikre bonden, beredskapen og bosetningen; slik også norsk jordbrukspolitikk skal.
EU og EØSNæringspolitikk

Nyhetsbrev

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo