Skip to main content
  • Personer
  • Publikasjoner
  • Arrangementer, kurs og seminarer
Civita
Seksjoner
  • Demokrati og rettigheter
  • Ideer
  • Økonomi
  • Politikk og samfunn
Om oss
  • Om Civita
  • Personer
  • Civita i media
  • Personvernerklæring
  • Kontakt oss
Innhold
  • Politisk ordbok
  • Politisk bokhylle
  • Podcaster
  • Clemets blogg
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • Notater
  • Rapporter
  • Bøker
Meld deg på nyhetsbrevet
Politikk og samfunn

Kampen for å få beveget seg til Oslo sentrum

Mye av det som skjer, virker mest og best tilrettelagt for dem som bor sentralt i byen. Det virker som man har glemt at mange bor langt fra sentrum og er henvist til et kollektivtilbud som ikke blir bedre, men dårligere.

Mathilde Fasting

Publisert: 4. september 2019

Oslo er Norges største by, og alle som bor her, er avhengige av de beslutningene som fattes om kommunikasjon og kollektiv transport i byen. Kan du bruke bil, skal du kjøpe elbil, skal du sykle, kjøpe el-sykkel, ta bussen, ta banen, ta trikken eller gå? Hvilke valg du tar, avhenger av hvor du bor, hvor du skal og om du kan bruke bena, sykle, ta offentlig kommunikasjon eller har førerkort, og hva slags inntekt du har.

Det er mange som opplever at valgmulighetene deres er i ferd med å bli redusert. Det er ikke alle som bor i bydeler med godt utbygget kollektivtilbud. Flere steder blir kollektivtilbudet dårligere. Overfylte busser og baner på linjer som går inn til sentrum er det mange som opplever.

Alle som bor i ytre bydeler må gjennom bomringer for å komme til byen dersom de kjører bil, og det er nesten ingen mulighet til å parkere bilen i sentrum uten å betale en formue. Mange bydeler i Oslo har en kupert topografi, noe som gjør at sykling der ikke er et godt alternativ, selv om sommeren. De færreste kan gå til sentrum. Det er ikke rart at mange føler seg henvist til å ta bilen i stedet. For gamle mennesker, eller mennesker som har problemer med å bevege seg, er kanskje alternativet å holde seg hjemme.

Jeg er for å bygge ut kollektivtilbudet. Det er klimavennlig og bra for miljøet og luften i Oslo, men det må også fungere godt for alle, ikke bare de som bor i indre by.

Jeg syns også det er fint at Norge har satset på el-biler. På sikt er det biler som ikke bruker forurensende energi eller forurenser nærmiljøet, som er fremtiden. At det bygges ladestasjoner (om enn altfor få), og at det foreløpig også er billigere for elbilene å kjøre gjennom bommene i Oslo, fører til at mange kjøper elbiler.

Men parkering av biler kommer i konflikt med ønsket om sykkelstier. Jeg har forståelse for at sykkel er fint i byer som er flate og har lite snø, men sykler kan ikke være en fullgod erstatning for bilen i Oslo. Det er et tankekors at byene som trekkes frem som sykkelbyer vi gjerne vil etterligne, som oftest er Berlin, København eller Amsterdam. Dette er byer med en helt annen topografi enn Oslo og dessuten med en helt annen trafikkultur.

Det er forståelig at mange blir provoserte når det foreligger planer om å fjerne parkeringsplasser der folk bor eller i nærheten av kollektivknutepunkter.

Det kan se ut som om de indre bydelene får mest oppmerksomhet av politikerne. Her er det gode kollektivtilbud, det er mulig å sykle (siden det er flatere og mindre snø om vinteren), og det er færre biler. Men over 60 prosent av Oslos befolkning bor i ytre bydeler.

Det skjer veldig mye positivt i byen vår. Men mye av det som skjer, virker mest og best tilrettelagt for dem som bor sentralt i byen. Det virker som man har glemt at mange bor langt fra sentrum og er henvist til et kollektivtilbud som ikke blir bedre, men dårligere.

Artikkelen er publisert hos Minerva 2.9.19.

Publisert: 14. mars 2023
Oslo Samferdsel
Del på: Del link Del på twitter Del på facebook

Relatert

Eirik Løkke

J.K. Rowling legitimerer ikke høyreekstremisme

Eirik Løkke svarer Mai Helen Fløysvik Hæåk.
Politikk og samfunn
russland
Bård Larsen

Russisk propaganda: Når historien biter

Russisk propaganda fremstiller krigen i Ukraina som en forlengelse av Den store fedrelandskrigen. Der kommer de store sovjetiske krigsminnesmerkene i Tyskland til sin rett.
InternasjonaltPolitikk og samfunn
industri
Skjalg Stokke Hougen

Industri og forsvar er det Europa trenger

Kinas bruk av økonomiske tvangsmidler og sanksjonering av egne handelspartnere er et varsko for Norge og Europa om å ha færre avhengigheter enn det vi har i dag.
InternasjonaltPolitikk og samfunnGlobalisering
lillavelger
Kristin Clemet

«Lillavelgeren» er god å ha

«Lillavelgerne» er kanskje noen av de mest moderate, anti-populistiske og pragmatiske velgerne som fins. 
Norsk politikkPolitikk og samfunn
suppe
Bård Larsen

Tynn suppe fra Erstad

Selv om Vårt Lands kommentator ønsker å tro det, er det neppe en ondsinnet svertekampanje fra Høyre som gjør at Jonas Gahr Støre ikke lykkes med å løfte Arbeiderpartiet.
Norsk politikkSosialisme og sosialdemokrati
is arktis
Kevin Leander Morand

Kinesiske og russiske interesser i Arktis: Hva betyr de for Norge og NATO?

En ting er sikkert: jo mindre is i Arktis, desto flere økonomiske muligheter.
UtenrikspolitikkInternasjonalt

Nyhetsbrev og invitasjoner

Meld deg på nyhetsbrevet og få siste nytt levert i innboksen:

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Støtt Civita

Bidra til at Civita kan fortsette arbeidet med å formidle kunnskap og ideer som utvider rommet for politisk debatt.

Gi støtte

ARTIKLER

  • Ideer
  • Demokrati og rettigheter
  • Politikk og samfunn
  • Økonomi

Annet innhold

  • Politisk ordbok
  • Publikasjoner
  • Podcasts
  • Arrangementer, kurs og seminarer
  • YouTube

Om Civita

  • Om Civita
  • Medarbeidere
  • Støtt Civita
  • Kontakt oss
  • Retningslinjer for refusjon og retur

Følg oss

Civita - Twitter

Civita - LinkedIn

Civita - Instagram

Civita - Facebook

Civita - Youtube

  • Information in english
  • Personvernerklæring
[email protected]
Civita logo